top of page
the-studio.JPG

Cem Önder

1977 Ankara doğumlu.  |  Evli.  |  İki kız babası.  | İlk ve Orta öğrenimini Arı Kolej'inde tamamladı.  |  Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden mezun oldu.  |  Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini, Fakülte Birincisi olarak bitirdi. |  Yüksek Lisansını Sürdürürken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Heykel Atölyesi kuruluşunda yer aldı ve kamusal alanlar için yontu çalışmaları gerçekleştirdi. |  Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra Ankara'ya dönerek tasarım, prodüksiyon ve yeni medya alanında çalışmaya başladı.  |  Toplantı, Kongre ve Etkinliklere yönelik tasarım ve prodüksiyonlar başta olmak üzere 21 yıldır ulusal ve uluslararası birçok kamu kurumu, sivil toplum kuruluşu, medya ve  işletmelere yönelik yaratıcı projeler gerçekleştirmeye devam ediyor.  

AFTER EFFECTS

90%

PREMIERE

85%

ILLUSTRATOR

75%

PHOTOSHOP

95%

INDESIGN

80%

CINEMA 4D

60%

LOGIC PRO X

75%

Diğer Yetkinlik ve Beceriler

  • DaVinci Resolve ile video ve renklendirme işlemleri, Adobe Lightroom ile fotoğraf düzenlemeleri, Toon Boom Studio ile 2D limited animasyonlar ve Sketchup ile kroki, ölçeklendirme ve sahne tasarımları geliştirebilmektedir.

  • Capcut Pro, Vimeo Create, Mojo, Lensa AI, Vita, Prequel Studio vb. birçok mobil yardımcı yazılımı ileri seviyede kullanabilmektedir.

  • Video streming platformlarına ve CDN servis yapılandırmalarına hakim olup, Wiecast ve OBS ile canlı yayınlar gerçekleştirmektedir.

  • Müzik çalışmalarında komplete, waves, audition vb. çok sayıda eklenti, dijital enstruman ve audio authoring yazılımlarına hakimdir. Müzik teorisi eğitimi almış olup, İleri seviyede gitar, davul ve orta seviye piyano çalmaktadır.

  • Plastik sanatlar alanında döküm, taş yontu, metal, ahşap heykel ile akrilik, desen, baskı resim alanlarında çalışalarını sürdürmektedir.

  • Konvansiyonel matbaa ve dijital baskı alanlarında, süreç yönetimi ve teknik bilgi sahibi olup, 3 boyutlu sahne/stant tasarımı, duvar ve tavan uygulamaları, yerleştirme konularında deneyim sahibidir.

  • Tasarım ve prodüksiyon çalışmalarına yönelik içerik ve grafik ögelerinin üretiminde ChatGPT,  Midjourney ve Dall-E AI (Yapay Zeka) platformlarını kullanmakta olup, Komut sistemi (prompt) bileşenlerine ve yazım sistematiğine hakimdir.

 

1996-2001

EĞİTİM

Anadolu Üni. Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'ne devam etti. Heykel tasarımlarının 3 boyutlu olarak bilgisayar ortamında tasarlanması ve mimari çevre ilişkisine dair  dijital çalışmalar yapabilmek için Animasyon Bölümü'nde Fethi Kaba başkanlığındaki 3D modelleme dersine misafir öğrenci olarak katılım gösterdi. Güzel Sanatlar Fakültesi Lisans Programını Fakülte Birincisi olarak tamamladı. Danimarka'da Uluslararası Hojer ve Odense sempozyumlarıda projeleri ile katılımcı olarak yer aldı. Çeşitli karma sergilerde ve Devlet Resim Heykel Sergisi'de eserleri ile yer aldı. Heykel Bölümünde Yüksek Lisans Programına başladı.

2000-2002

EBSB HEYKEL ATÖLYESİ

Yüksek Lisans Programına devam ederken, Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen başkanlığında Büyük Şehir Heykel Atölyesi'nin  kuruluşunda Nurbiye Uz, Ramazan Tilki ve Nezih Mezarcı ile yer aldı. Eskişehir'in birçok noktasında sergilenmek üzere kamusal ve anıtsal heykel çalışmaları gerçekleştirdi. Ailevi nedenler ile kadrolu görevinden ayrıldı, Yüksek Lisans programına tez aşamasında ara vererek Ankara'ya döndü. 

2002-2003

SATEL MULTIMEDYA

Özel ilgi alanı olan video, grafik, ve yeni medya  alanlarında  çalışmalarına devam etmek üzere Ankara'da çalışmaya başladı, Medikal alana yönelik eğitim ve ürün tanıtım projeleri,  Kongre, sempozyum ve toplantılara ilişkin multimedya projeleri, ameliyat ve tedavilere yönelik animasyon çalışmaları gerçekleştirdi, internet teknolojilerinin gelişmesine bağlı olarak html, php, action script ve swift dillerini öğrenmeye başladı. Bu alanda ihtiyaç duyacağı database kurulumu, Wordpress ve eklentilerine ilişkin kendini geliştirdi.  Kısa dönem askerlik hizmetini tamamlamak üzere çalışmalarına ara verdi.

2003-

SERENAS GROUP - GL events

Dijital ve konvansiyonel tasarım ve yeni medya alanlarında, MICE sektöründeki deneyimini arttırmak ve etkinlik lanında yaratıcı projeler geliştirmek için Serenas Group'a katıldı. Multimedya ve grafik tasarım alanlarında tasarımcı  olarak başladığı çalışmaları, grup lideri ve ardından koordinatör pozisyonlarında sürdürdü.. 2011 yılıda Fransa merkezli GL events firması ile gerçekleşen birleşme  sonrasında Kreatif Direktör olarak tüm GL events Türkiye iştiraklerinin kurumsal ve proje bazlı tasarım, görsel iletişim, prodüksiyon ve yönetim süreçlerinde görev aldı.  Ulusal ve uluslararası bir çok proje'de kurumsal temsil gerçekleştirdi. Serenas Group etkinliklerinin yanısıra, çeşitli konsorsium ve sektörel iş birliklerinde görev aldı. Kamu ihale süreçlerinde, Avrupa Birliği projelerinde, Birleşmiş Milletler Türkiye Operasyonlarına yönelik çalışmalar gerçekleştirdi. 

bottom of page